poniedziałek, 25 lipca 2011

Paseczki wołowiny z pieczarkami i szabelkiem czyli fasolką szparagową


Czas: z przygotowaniem około 45 min 2 porcje
Przygotowuje to danie na szybcika po przyjściu z pracy. Zrobienie mięsa to 15 minut - tylko ugotowanie fasolki trwa dłużej :)

Składniki:
fasolka szparagowa, 2 grube plastry wołowiny zrazowej lub rostbef, polędwica wołowa, masło, musztarda, ketchup,ciemny sos sojowy przyprawa do wołowiny Kotanyi, pieprz, cukier, lubczyk świeży lub suszony. 6 łyżek Porto lub Cherry (alkohol). 15 pieczarek.

Przepis: Fasolkę szparagową ugotować do pożądanej miękkości (najlepiej żeby była lekko chrupka) w osolonej wodzie z dodatkiem liści świeżego (lub suszonego) lubczyku i odrobiną oliwy.
Pieczarki podsmażyć na sporej ilości masła razem z cebulką.
Mięso wołowe pokroić na cienkie paseczki w poprzek włókien. Jeśli kopiliśmy wołowinę zrazową lub rostbef możemy mięso przyprawić sola zmiękczającą mięso. Dodać łyżeczkę musztardy, ketchupu, sporo pieprzu i łyżkę sosu sojowego, 2 szczypty cukru. Mięso wymieszać w tej marynacie i najlepiej na 1 godzinkę włożyć do lodówki.
Mięso smażyć krótko (2 minuty) na bardzo rozgrzanej patelni - można trochę podlać gorąca wodą i alkoholem. Uwaga nie przesmażyć - bo będzie twarde. Wymieszać z fasolka szparagową i pieczarkami. Podawać z czerwonym winem! Polecam wina mołdawskie!!! Żeby było jeszcze lepiej proponuję jeszcze danie polać sporą ilością masła......:)


Wołowina z krokiecikami


Składniki: 2 grube plastry polędwicy wołowej, pieprz sól, masło, sałata lodowa, papryka czerwona, majonez, ketchup, cukier czosnek, ugotowane ziemniaki (mogą być z poprzedniego dnia), grysik kukurydziany, cytryna lub limonka, olej.

Przepis:
Sos czosnkowy - prosta sprawa: majonez, zmiażdżony czosnek, sok z połowy cytryny, łyżka cukru, troszkę ketchupu dla koloru. Aby był mniej kaloryczny można dodać jogurtu albo kwaśnej śmietany. Proporcje trzeba wyczuć samemu. U mnie w domu wszystko robi się na tzw. czuja, na oko więc czasami trudno mi pisać ile czego użyć. Po prostu próbuję i eksperymentuję...improwizuję jeśli trzeba.
Sałatę lodową podrzeć na kawałki, paprykę umyć w gorącej wodzie i pokroić w kosteczkę. Wymieszać.
Ziemniaki przetrzeć na pure - ukulać w rękach wałeczki i obtoczyć w grysiku kukurydzianym. Smażyć na głębszym tłuszczu, aż będą rumiane. Tłuszcz na wysokość 0,5 cm wystarczy. Mocno go rozgrzej i delikatnie obracaj tzw. krokieciki :). po upieczeniu wyłóż na ręcznik papierowy, który wchłonie zbędny tłuszcz.
Mięso wrzuć na bardzo gorącą patelnię. Smaż po 2 minuty z każdej strony. Po upieczeniu niech chwile odpocznie pod przykryciem. Wszystko podajemy razem polane sosem czosnkowym i posypane warzywami i spłukujemy dobrym mołdawskim winem wytrawnym.

Rostbef z warzywami


Składniki:
  •  2 plastry rostbefu wołowego
  • majonez
  • ketchup
  • pieprz
  • musztarda
  • sałata lodowa
  • mrożonka warzywna (mix brukselka, fasolka szparagowa, marchewka, kalafior)
  • ogórek kiszony
  • wg uznania czerwone wytrawne wino
  • sól zmiękczająca mięso
Przygotowanie:
1. Plastry wołowiny rozbijamy tłuczkiem i opruszamy solą zmiękczającą mięso, dodajemy 2 łyżeczki musztardy i 1 łyżeczkę ketchupu oraz łyzkę oliwy. W tej marynacie umieszcamy mięso w lodówce.
2. Gotujemy z dodatkiem soli i masła mrożonkę warzywną - do czasu aż warzywa będa miękkie.
3. Na mocno rozgrzanej patelni smażymy rostbef - nie dłużej niż 2 minuty z każdej strony. Nie wysmażmy go, nie możemy go smażyć zbyt długo bo zrobi się nam podeszwa. Możemy lekko podlać winem. Odstawiamy pod przykryciem na bok. Układamy na talerzu sałatę lodową na niej gotowane warzywa i rostbef polany sosem - polecam łyżeczkę masła lub majonezu na mięso. Do tego plasterki ogórczka kiszonego i nic tylko zajadać. Podawać z czerwonym wytrawnym lub półwytrawnym winem.

Jak pizza to po polsku ! Pizza na wysokim spodzie z ciasta drożdżowego.


Składniki na ciasto drożdzowe:
  • 3 szklanki mąki (ja używam do odmieżania szklanych słoiczków po Nutelli)
  • pół szklanki mleka
  • 15 dkg masła
  • 5 dkg drożdzy (pół opakowania)
  • łyżeczka soli
  • 2 jajka
  • mieszanka ziół suszonych (zioła prowanslaskie, regano, bazylia)
  • 1 łyżka cukru
W lekko podgrzanym (ciepłym mleku) rozpuścić cukier i drożdze. Pamiętać żeby mleko nie było zbyt ciepłe bo wtedy sparzymy drożdze i ciasto nam nie wyrośnie. Do przesianej mąki wrzucamy pozostałe składniki + rozpuszczone drożdze z mlekiem. Wyrobić ciasto. Ciasto musi być elastyczne i napowietrzone (wykonujemy ruch "trzepania" ręką :) Odstawiamy w naoliwionej miseczce do wyrośnięcia - w jakieś ciepłe miejsce. W tym czasie przygotowujemy pozostałe składniki.

Składniki do sosu: przecier pomidorowy z ziołami (Pudliszki), 1 puszka pomidorów w puszce, 2 kopiaste łyżki cukru, 3 łyżki masła, oliwa z oliwek, 1 pokrojona papryka czerowna, 6 ząbków czosnku, papryczka chili (jesli ktoś chce ostrzejszy sos), kostka rosołowa wołowa, 1 duża cebula, oregano, świeża bazylia, zioła prowansalskie (jeśli ktoś lubi ich intensywny smak).
Skałdniki do sosu majonezowo - czosnkowego: czosnek, sól, pieprz, cukier, cytryna lub ocet, jogurt bałkański, majonez- miksujemy w odpowiadających nam proporcjach.
Składniki do obkładu pizzy: tak naprawdę podstawa jest cebula i ser - duuuuużo cebuli. Sery mogą być mieszane: lazur, camembert, brie, mozzarella, ser zółty, feta - jak kto woli. Cała reszta to twój wybór - czy dasz owoce moża, czy mięso, wędliny, warzywa - to wyłącznie Twoja inwencja. Ja jestem najbardziej szczęśliwa kiedy jest ser żółty trochę mozzarelli i morze cebuli - może być jeszcze salami  i ogrom papryczki pepperoni ze słoiczka marki ROLNIK.
Podkład pizzy: wysypujemy mąkę zmieszaną z solą na stół (stolnicę) robimy dołeczek w środku, rozkruszamy do środka drożdze i troszkę zalewamy ciepła wodą (nie gorącą bo drożdze się sparzą). Zabełtamy/ Wymieszamy w środku drożdze z wodą, dodamy oliwę i zagniatamy ciasto. Wygniatamy tak, żeby nam się troche nadgarstki zmęczyły;) ciasto musi się ładnie połaczyć z drożdzami i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrościęcia. (Ja nigdy długo nie czekam - bo jestem nerwowa i nie mam cierpliwości):)
Sos: Na patelnię wylewamy troszkę oliwy z oliwek, rozgrzewamy i na nią wrzucamy: wyciśnięte przez praskę lub drobno poszatkowane z 6 ząbków czosnku, cukier i z 2 szczypty soli. Zapach, który wydobywa z siebie czosnek z cukrem jest POWALAJĄCY! Do tego puszka pomidorów i pozostałe składniki. (Chili dajemy lub nie - jak wolisz....) Rozgotowujemy te składniki - podlewamy wodą jeśli czujemy że sos jest za gęsty. Próbuj - jeśli sos jest trochę słodki, trochę kwaśny i trochę ostry i ma wyczuwalny smak ziół i masła - to znaczy, że jesteś "w domu". ;) Warto się wysilić dla tego sosu! Pamiętaj, żeby sos smiksować na gładką konsystencję - dodając na samym końcu sporo świeżej bazylii!

Finisz:
Wyrośnięte ciasto wykładamy na natłuszczoną blachę - nakłuwamy ciasto widelcem. Odstawiamy jeszcze na 20 minut do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Smarujemy sosem pomidorowym i układamy ser, dodatki i cebulę. Wstawiamy na 25 minut do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni  (ser musi się roztopić a cebulka trochę przypiec). Po wyciągnięciu z piekarnika można polać sosem czosnkowym i ketchupem - będzie bardziej fastfoodowo ;0 Podawać z surówką z białej kapusty lub inną o kwaskowatym posmaku.

Faszerowana papryka z pieczarkami, mięsem mielonym i ryżem w sosie pomidorowym.





Składniki: Papryka 6 sztuk (czerwona, pomarańczowa lub żółta - ważne aby była soczysta i miała gruba. Zielona papryka jest zazwyczaj chudsza i ma goryczkę). 2 paczki ryżu (może być z dodatkiem dzikiego), pudełko pieczarek, 3 duże cebule, 3 ząbki czosnku, pieprz, cukier, sól, masło, wieprzowe lub wołowe mięso mielone, przyprawa chińska 5 smaków, przecier pomidorowy (lub koncentrat) kilkanaście pomidorków koktajlowych, kostka wołowa - bulion.
Przygotowanie:
Gotujemy w osolonej wodzie ryż. Na maśle podsmażamy razem z cebulką pieczarki. Jestem zwolenniczką dobrze podsmażonych pieczarek - do momentu kiedy nabiorą ciemnego, prawie czarnego koloru - wtedy uwalniają wspaniały smak. Następnie lekko podsmażamy na patelni mięso mielone z dodatkiem czosnku, pieprzu i soli . Do mięsa dodajemy również przyprawę chińską 5 smaków - jakieś 0,5 łyżeczki i 2 szczypty cukru.  Ugtowany ryż, pieczarki i mięso mieszamy w dużej misce. Wydrązone z nasion papryki faszerujemy przygotowanym mixem. Wkładamy do garnka/naczynia i dusimy do momentu kiedy papryka będzie miękka ale jędrna. (proszę podlać wodą aby w naczyniu wytworzyło się dużo pary. Uzupełniać wodę).Wyciągamy ugotowane papryki i przygotowujemy sos. Do tego samego naczynia wlewamy z 2 szklanki gorącej wody, wrzucamy kostkę bulionu wołowego, wkrajamy cebulkę, 2 łyżeczki cukru i kilka łyżek przecieru/koncentratu pomidorowego - wedle uznania. Zagotowujemy - wrzucamy pomidorki koktajlowe. Jeśli chcemy możemy zagęścić sos mąką i śmietanką. Podajemy paprykę razem z sosem i chlebkiem lub ziemniaczkami. PYSZNE I SPRAWDZONE!!!!

Leczo z kabaczka z ostrą pastą Aiwar i makaronem



Danie, które szybko przygotujesz do pracy lub po przyjściu z niej. Pożywne i łatwe do przyżądzenia. Rach ciach :)

Składniki:  2 Kabczki (polecam młode zielone + żółte kabaczki, albo dojrzały duży - wtedy wydrążamy nasiona łyżką i obieramy z twardej skóry). Przecier/koncentrat pomidorowy, kostka rosołowa wołowa, masło, cukier, sól, pieprz, 4 ząbki czosnku, 4 cebule, ziarenka kolendry, pasta aiwar ostra z papryki, oliwa z oliwek, makaron nitki (spaghetti).
Przygotowanie: Ugotować makaron al dente w wodzie z dodatkiem soli i odrobiny oliwy. Po ugotowaniu dobrze wypłukać w zimnej wodzie - odcedzić. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę, wrzucić czosnek pokrojony lub przeciśnięty przez praskę, posypać kilkoma szczyptami soli i 2 łyżkami cukru, na to wrzucić pokrojony w kostkę 1,5x1,5cm kabaczek, podlać go szklanką wody i wrzucić kostkę rosołową dodać pieprz i otarte ziarenka kolendry - zamieszać - dusić aż kabaczek zmięknie (ale nie rozgotowywać na papkę!). Następnie dorzucić pokrojoną cebulę, 2 albo 3 łyżki przecieru pomidorowego oraz 2 duże łyżki pasty Aiwar i jeszcze minutkę pogotować. (pasty mają różne skale ostrości więc ostrożnie!!!!) Zamieszać dodać z 3 łyżki masła - można zagęścić i zaciągnąć mąką i śmietaną. Do kabaczka z sosem wrzucić makaron zamieszać - i podawać posypane natką pietruszki. Smacznego!

Sałatka Bułgarska ala Jasiu z pomidorów i ogórków małosolnych.


Ulubiona sałtaka mojego Taty! Prosta i pyszna sałatka - pasująca do wszystkiego. Niby zwyczajna sałatka - ale niebezpiecznie wciągająca. STRZEŻ SIĘ! ;) Kroimy w kostkę kiszone ogórki (małosolne albo stare kiszone - zależy od pory roku) Najlepsze są domowe małosolne - do tego pokrojony w kostkę pomidor - dużo pysznej, polskiej cebuli i koperek. Do środka dużo pieprzu i ciach łycha majonezu dekoracyjnego. Mieszamy a potem zajadamy. Proponuję do tego ciepłe jajka - uwierzcie to jest pyszne!
PS. Sałatkę nazywamy a la Jasiu - ponieważ mój Wujek Jasiu - zwykle raczy nas tym "daniem" podczas letnich obiadków i imprez.

Młoda kapustka zasmażana - słodko kwaśna

Na młodą kapustę czekamy z utęsknieniem. To jest rarytas! Można ją przygotowywać na wiele sposobów - z octem, z cytryną, z wędzonką, na smalcu, na maśle, z jabłkami, cebulką, zasmażką. Zawsze jest pyszna. My najczęściej robimy z cytryną i dużą ilością masła, zaciągniętą mąką. Moja Mamusia robi z octem na smalcu i kawałkiem wędzonki (boczek, albo kawałek kostek z wędzonym mięskiem, ew. boczek) Tak czy siak - każda wersja jest dobra. Ja podaje przepis podstawowy - możecie cudować jeśli chcecie ;)
Składniki:
  • główka młodej kapusty (krucha i soczysta) jeśli używasz kapusty starszej - to najlepiej, żeby miała białe liście)
  • masło
  • sól
  • pieprz
  • cukier
  • oliwa
  • ocet lub cytryna (z cytryną wychodzi łagodna kapusta)
  • cebula
  • boczek wędzony
  • smalec
  • koperek
Przygotowanie:
Do głębokiego garnka/brytfanny nalewamy łyżkę oliwy i wrzucamy poszatkowana kapustę. Głomb możemy pochrupać - co zazwyczaj jest przywilejem dzieci albo kucharza / kucharki :) Wlewamy szklankę wody i wrzucamy z 3 ogromne łych masła (duuuuuużo masła - kapusta kocha masło - wszystko kocha masło :) Tak gotujemy pod przykryciem kapustkę aż do miękkości (aż będzie szklista) Na koniec dodajemy pieprz, ocet (lub cytrynę) i cukru. Cukru dodajemy tak dużo aby kapusta w smaku miał wyczuwalną, zdecydowaną słodkość + kwaśność :) Możemy pod koniec wkroić trochę cebulki i zaciągnąć kapustkę mąką rozbełtaną w wodzie lub śmietanie. Tak aby powstał pyszny maślano - kapuściany sosik. MNIAM!
Jeśli masz ochotę możesz dorzucić wędzonkę i koperek - do tego w rękę kawałek chleba i niebo w gębie.
To moim zdaniem jedno z najlepszych i pięknych w swej prostocie przepisów wiosenno - letnich.

*Po małych modyfikacjach mozna z tej młodej kapusty zrobić lekki i pożywny bigos. Ale o tym gdzie indziej ;)

    Kakaowe mufinki ze słonecznikiem


    Te mufinki są dziełem naszego dziecka! Wiele radochy daje małym dzieciom ważenie, mieszanie itd.
    Fajna zabawa zamiast siedzenia przed telewizorem :)
    Składniki:
    • 350g mąki tortowej lub luksusowej
    • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
    • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
    • szczypta soli
    • 200 g cukru albo pół na pół cukier / miód
    • 3 jajka (lekko ubite)
    • 120 ml oleju
    •  4 łyżki wysokogatunkowego sypkiego kakao
    •  ziarna słonecznika
    Przygotowanie:

    1. Mieszamy wszystkie składniki suche,  potem dodajemy mokre + słonecznik - mieszamy na jednolitą dość luźną (dość płynną masę) i wlewamy do małych foremek stricte mufinkowych. Jeśli ciasto wyszło suche (nie leje się) dolej trochę mleka. Wierzch posypujemy słonecznikiem.
    2. Nagrzewamy piekarnik do 190C i pieczemy ciasto około 25 minut. Jeśli w ostatniej minucie włączymy termoobieg z nawiewem na górę otrzymamy chrupiącą skórkę. Jeśli nie jesteś pewien/na czy Twoje ciasto jest upieczone - możesz wbić w nie patyczek i sprawdzić czy pozostało na nim po wyciągnięciu surowe/mokre ciasto. Jeśli tak - to oznacza nic więcej tylko wydłużenie czasu pieczenia.